VETERİNERLİK VE İLAÇLAMA HİZMETLERİVeterinerlik Hizmetleri

Hayvanları Koruma Kanunu gereğince barındırma merkezlerinde sokak hayvanlarına yönelik kısırlaştırma, aşılama sahiplenilen hayvanlara kimlik verilmesi, kayıt altına alma ve benzeri sağlık ve bakım hizmetleri yapılan protokol gereği ilçe belediyelerimizce verilmektedir. Tepebaşı ilçe sınırları içerisinde bu hizmetleri Tepebaşı Belediyesi sağlarken, diğer tüm ilçelerde yapılan protokol gereği bu hizmetler Odunpazarı Belediyesi tarafından sağlanmaktadır.

Büyükşehir Belediyesi Veterinerlik Şube Müdürlüğümüz ise sahipsiz yük, binek ve faytona koşulan atların kayıt altına alınması, sahipli veya sahipsiz bu tür başıboş hayvan şikayetleri değerlendirilerek ve gerektiğinde bakım, tedavi, rehabilitasyon ve sahiplendirme işlemleri yürütmektedir. Güvercin, karga gibi yabani olmayan kuşlarda hasta veya yaralı durumda bulunanların tedavisi de ilgili birimimizce yapılarak doğal yaşam ortamına salınması veya rehabilitasyonu yapılmaktadır.

Hayvan parkı, panayır ve satış yerleri kurulması ve işletilmesine ilişkin faaliyetlerin yürütülmesi de Veterinerlik Şube Müdürlüğümüzce gerçekleştirilmektedir. Hayvan pazarına getirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların evrakları kontrol edilerek, muayenelerinin yapılması ve bunların kayıt altına alınması da ilgili birimimizin sorumluluğundadır. Hastalık taşıyan hayvanların satışa sunulması ve pazara giriş ve çıkışları da birimimizce önlenmektedir.

İlaçlama Hizmetleri

Kent merkezi ve merkez dışında kalan ilçelerimizde sorumluluk alanımızda bulunan bölgelerde sivrisinek, karasinek, kemirgen, kene gibi insan sağlığını tehdit eden vektörlerle mücadele edilmektedir. Ayrıca Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Kuş Gribi vb. bulaşıcı hastalıklarla mücadele de diğer kurumlarla ortaklaşa çalışmalar yürütülmektedir.