SENFONİ ORKESTRASI
Eskişehir'in son yıllarda büyük bir ivme ile artan kültür ve sanata yatırımlarının en önemli halkalarından birini şüphesiz 2001 yılında kurulan Senfoni Orkestrası oluşturmaktadır.

Halen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olan, genç yeteneklerin keşfi ve istihdamında ülkemizin önemli kaynaklarından biri olan Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nin kurucu rektörü Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in gayretleri ve talimatı sonucu hayata geçirilen topluluk, ülkemizin en genç fakat en hızlı gelişim gösteren sanat kurumlarının başında gelmektedir.

Orkestra, Senfonik repertuvarlar, Resital ve Oda Müziği konserlerinin yanı sıra, opera orkestrası olarak da faaliyet göstermekte olup, başarılı bir performans sergilemektedir. Açılış Konserini Şef, Bujor Hoinic ile 25 Ocak 2002 günü gerçekleştiren orkestra, ilk dönemde iki haftada bir verdiği konserlerini, sanatseverlerin yoğun ilgi ve talebi sonucu 2003 / 2004 sezonunda her hafta iki konser olarak arttırmış, ilk 20 yılda 1300?ün üzerinde konser ve temsille yaklaşık 700.000 dinleyiciye ulaşmıştır.

Topluluk, kadrolu 61 sanatçıdan oluşmakta olup, eserlerin niteliğine göre takviye sanatçılara da konserlerinde yer vermektedir. Opera alanındaki çalışmalarına Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi arasındaki işbirliği ile Aralık 2004'de başlayan orkestra, bir çok büyük çaplı opera ve bale eserlerini de repertuvarına almıştır.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, haftalık olağan konserlerinin yanısıra Çocuklar ve Aileleri için Çoksesli Gösteri, Anlatımlı Konserler, Senforock Konserleri, Söyleşili Dinletiler, Workshop ve Seminerler vermektedir. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası 2001/2002 konser sezonundan bu yana, çatısı altında konser, opera, tiyatro, sergi ve toplantı salonları bulunduran, 500 kişilik Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı, 1200 kişilik Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi, 200 kişilik Büyükşehir Sanat Merkezi sahnelerinde faaliyetlerini sürdürmekte olup, yurtiçi ve yurtdışı turneleri ile de sanatseverlerle buluşmaya devam etmektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası 2013 yılı Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında Yılın Orkestrası ödülünü almıştır.